Hava Debisi Ölçümü ve Debi Sensörleri

Son zamanlarda çok meşhur olan bir söz var: “Ölçemediğiniz şeyi iyileştiremezsiniz.” Popüler ama doğru. Bununla birlikte ölçmek yetmez, doğru ve hassasiyetle ölçmek gerekir. Basınçlı havanın çok maliyetli olduğu artık tüm işletmelerde biliniyor. Bu nedenle havaya ödediğiniz para karşılığında üretilen hava debisini ölçmek çok önemli. Her ay elektrik faturası ve bakım ücretleri ödeniyor ancak karşılığında gerçekten ne alıyorsunuz? Bunu bilmek için kompresörlerin ürettiği hava debisi mutlaka ölçülmeli.

CS Instruments Debi Sensörleri

Pitot tüp ve ultrasonik debimetre gibi birçok farklı debi ölçümü yöntemlerine göre çalışan hava debimetreleri olsa da mevcut ürünler arasında hassasiyeti en yüksek olan yöntem kalorimetrik (thermal mass) ölçüm yöntemi.

Kalorimetrik ya da ısı kütle debi sensörü olarak bilinen debimetre çalışma prensibi, temelde iki adet ölçüm probundan oluşuyor. Bunlardan birincisi sürekli akım verilerek ısıtılıyor ve geçen hava ile de soğuyor. Dolayısıyla çektiği akıma göre boru kesitinden geçen havanın hızı belirleniyor. Ölçümün doğru olabilmesi için boru çapının doğru belirlenmesi ve montajın doğru yapılması çok önemli. Bu yöntemle çalışan kaliteli markaların debi sensörleri %1’den daha iyi ölçüm hassasiyeti sunabiliyor.

Kalorimetrik Debi Ölçüm Yöntemi

Basınçlı havaya ödediğiniz paranın karşılığını gerçekten alıyor musunuz? Ürettiğiniz basınçlı havanın birim maliyetini biliyor musunuz? Kullandığınız debiyi ölçmeden para ödemek, tartmadan sebze almak gibi alışveriş modeline benziyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s