Kompresör Seçimi Nasıl Yapılmalı

Kompresör seçimi gerek yatırım maliyeti gerekse işletme maliyetleri yüksek olduğundan önemlidir. Yanlış seçilen kompresör hem alırken hem de çalıştırırken para kaybettirir. Yeni tesis kurulumu, kapasite artışı ya da eski kompresörleri yenilemek için yapılacak kompresör seçimi, işletmenin hava ihtiyacını en verimli şekilde karşılayacak şekilde yapılmalıdır.

Kompresörlerde en verimli seçeneğin hiç durmadan en verimli noktada yani tam yükte çalışan sabit devirli kompresör olduğu bilinir. Sorun, değişken debi yükünün nasıl karşılanacağıdır. Değişen debi ihtiyacına göre motor devrini yani debisini kısarak enerji tasarrufu sağlayan frekans invertörlü kompresörler bu noktada devreye girer. Ancak dikkat edilmesi gereken, değişken devirli kompresörlerin de en verimli çalıştıkları bir bölge olduğudur. Bu devir aralığı marka ve modele göre değişmekle birlikte genellikle %60-%80 arasındadır. Yani Değişen debi yükünü karşılayacak frekans invertörlü kompresörün de genellikle %60-80 aralığında çalışması istenir.

Kompresör Debi Ölçümü

Buna uygun kombinasyonu seçmek için bir işletmedeki gerçek debi trendinin ölçülmesi gerekir. Eğer debi izleme sistemi bulunmuyorsa bu ölçüm geçici olarak (en az bir hafta süreyle) yapılmalıdır.

Geçmişe dönük debi bilgisiyle işletmenin ortalama yükünü karşılayacak sabit kompresör kolayca belirlenir. Değişken yük aralığının karakteristiğine göre de frekans invertörlü kompresör seçilebilir. Anlık yüksek debi çekişlerini karşılamak için de uygun kapasitede hava tankı almak çok daha az maliyetli bir çözümdür. Ancak tüm bunlar için işletmede debi izleme sisteminden geçmişe dönük veri alınması ya da en az bir haftalık ölçüm yapılarak haftalık (3 vardiya ve hafta sonu dahil) hava tüketim karakteristiğinin çıkarılması gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s